معرفی اقتصاددانان نوبلیست نهادگرای جدید - تجارت فردا - شماره 6 - 1391/5/21

نخستین نوبلیست نهادگرای جدید

«رونالد هری کوز»، در 29 دسامبر سال 1910 میلادی در «ویلِسدِن»، ناحیه‌ای در حومه شهر لندن، دیده به جهان گشود. «کوز» پس از اتمام دوران مدرسه، برای ادامه تحصیل وارد «مدرسه اقتصاد لندن- LSE» شد. او در سال 1932 (در سن حدوداً 22‌سالگی)، موفق به دریافت مدرک کارشناسی در «بازرگانی» از همین دانشگاه شد و سپس برای اتمام تحصیلاتش و اخذ مدرک دکترای اقتصاد، رهسپار «دانشگاه لندن» شد. وی همچنین در سال 1988 میلادی مدرک دکترای خویش را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه «کلون» دریافت کرد. علاوه‌ بر اینها، «کوز» تاکنون از دانشگاه‌های متعددی دکترای افتخاری دریافت کرده است. این اقتصاددان «نهادگرای جدید»، در سال 1991 میلادی برای «کشف و توضیح اهمیت هزینه‌های مبادلاتی و حقوق مالکیت برای ساختار نهادی و عملکرد اقتصاد»، موفق به دریافت جایزه نوبل اقتصاد شد. «رونالد کوز» علاوه بر تدریس در «مدرسه اقتصاد لندن- LSE»، «دانشگاه لیورپول» و «مدرسه اقتصاد و بازرگانی Dundee»، از سال 1951 تا 1958 میلادی در «دانشگاه بوفالو»، از 1958 تا 1964 در «دانشگاه ویرجینیا» و از 1964 میلادی تاکنون نیز در دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو، مشغول تدریس و فعالیت‌های علمی بوده است. همچنین به مدت یک سال (1991) نیز در دانشگاه کانزاس به عنوان استاد مدعو «حقوق و اقتصاد» حضور داشته است. او هم‌اکنون استاد بازنشسته «Clifton R. Musser» اقتصاد و عضو ارشد گروه «حقوق و اقتصاد» در دانشگاه شیکاگو است.

 

نهادگرای پیشرو

«داگلاس سِسیل نورث» در 5 نوامبر 1920 میلادی، در شهر «کمبریج» واقع در ایالت «ماساچوست» آمریکا متولد شد. او پس از اتمام دوران مدرسه، برای ادامه تحصیل عازم «دانشگاه کالیفرنیا، برکلی» شد. وی در سال 1942 و در سن حدود 22 سالگی، دوره کارشناسی‌اش و در سال 1952 میلادی نیز دوره دکترایش را در همین دانشگاه تمام کرد و سپس به عنوان استادیار در «دانشگاه واشنگتن» مشغول به کار شد. او در همین دانشگاه از سال 1960 تا سال 1983 در مرتبه استاد تمامی فعالیت کرد و در سال 1983 وارد «دانشگاه واشنگتن (سنت لوئیس)» شد و در گروه اقتصاد، به عنوان «استاد تمام Henry R. Luce»، مشغول فعالیت در زمینه «حقوق و آزادی» شد. در سال 1991 میلادی، وی به عنوان نخستین «مورخ اقتصادی»، موفق به دریافت جایزه «جان آر. کامونز» (اقتصاددان نهادگرای مشهور) شد. در سال 1993 میلادی، «داگلاس سِسیل نورث» به همراه «رابرت ویلیام فوگل»، برای «انجام تحقیقات جدیدی در حوزه تاریخ اقتصادی ضمن پذیرش نظریه اقتصادی و ابزارهای کمی آن به منظور توضیح تغییرات اقتصادی و نهادی»، مشترکاً موفق به دریافت جایزه نوبل اقتصاد شدند. «نورث» هم‌اکنون در «دانشگاه واشنگتن (سنت لوئیس)»، مشغول تدریس است و در «دانشگاه استنفورد» نیز عضو ارشد «Bartlett Burnap» در «موسسه هووِر» است. از او کتاب «ساختار و دگرگونی در تاریخ اقتصادی» با ترجمه غلامرضا آزاد (ارمکی) از سوی نشر نی در 1379 چاپ شده است.

 

پژوهشگر حاکمیت اقتصادی

«الیور ایتون ویلیامسون» در روز 27 سپتامبر سال 1932 میلادی چشم به جهان گشود. این شاگرد برجسته «رونالد کوز»، «هربِرت سیمون» و «ریچارد سیِرت»، دوره کارشناسی‌اش را در رشته «مدیریت» در سال 1955 میلادی، در «دانشکده مدیریت Sloan دانشگاه MIT»، به اتمام رساند. سپس برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ ارشد، وارد دانشگاه «استنفورد» شد و در سال 1960 میلادی، فارغ‌التحصیل رشته «مدیریت اجرایی – MBA» از این دانشگاه شد و دوره دکترای خود را نیز در سال 1963 در «دانشگاه کارنگی ملون» به پایان رساند. «ویلیامسون» از سال 1965 تا 1983 استاد دانشگاه پنسیلوانیا بود و از سال 1983 تا 1988 نیز استاد «Gordon B. Tweedy اقتصادِ حقوق و سازمان» در «دانشگاه ییل» بود. او همچنین از سال 1988 استاد «مدیریت بازرگانی»، «اقتصاد» و «حقوق» در «دانشگاه کالیفرنیا، برکلی» است و هم‌اکنون نیز استاد بازنشسته «Edgar F. Kaiser» در «دانشکده بازرگانی Haas» است. بزرگ‌ترین موفقیت «الیور ویلیامسون» شاید زمانی بود که در سال 2009 میلادی به طور مشترک با خانم «الینور اوستروم»، برای «بررسی حاکمیت اقتصادی، به ویژه مرزهای شرکت»، موفق به دریافت جایزه نوبل اقتصاد شد. در توضیحات خلاصه BBC دلیل اینکه آکادمی نوبل جایزه را به ویلیامسون اعطا کرد، آمده است که ویلیامسون «نظریه‌ای را بسط و گسترش داد که در آن بنگاه‌های تجاری، به عنوان ساختارهایی در نظر گرفته می‌شوند که در خدمت حل کشمکش هستند.»

منبع:  تجارت فردا

/ 0 نظر / 21 بازدید